عفت تبریز ماشین بازیکن استقلال تراکتورسازی

عفت: تبریز ماشین بازیکن استقلال تراکتورسازی بازیکن محروم تراکتورسازی ماشین سازی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

محمد لقمانیان می‌گوید نشانه “لقمه شو” نقد پرسشها روز اجتماع و آشنا کردن مخاطبان با حرفه عروسک‌گردانی است.

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

محمد لقمانیان؛ از کلاه قرمزی تا لقمه شو

عبارات مهم : عروسک

محمد لقمانیان می گوید نشانه “لقمه شو” نقد پرسشها روز اجتماع و آشنا کردن مخاطبان با حرفه عروسک گردانی است.

به گزارش هنرآنلاین، حمد لقمانیان عروسک گردان و صداپیشه مجموعه هایی چون “کلاه قرمزی” و “شکرستان” این روزها با خلق یک عروسک تازه سروصدایی در اینترنت ایجاد کرده و همه پیگیر اتفاقات خوش حالی هستند که عروسک “لقمه” در مدت زمانی کوتاه رقم می زند. صدای لقمانیان را با عروسک فرزند در مجموعه کلاه قرمزی به خاطر داریم و عروسک گردانی عروسک محبوب این مجموعه فامیل دور. با این عروسک گردان و صداپیشه و خالق عروسک “لقمه” گپی زدیم که در زیر می خوانید:

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

آقای لقمانیان از فعالیت های تازه خود بگویید و اینکه روند فعالیت هایتان در تلویزیون و بعد از مجموعه “کلاه قرمزی” به چه شکل است؟

سعی می کنم دیگر با تلویزیون همکاری نداشته باشم آیا که طی این سال ها تلویزیون پولی پرداخت نکرده و تهیه کنندگانی که با آن ها کارکردم، همراه خوبی نبودند. به طور مثال من در حال حاضر مبلغ زیادی از دستمزدم بابت همکاری با مجموعه “شکرستان” باقی مانده که هنوز پرداخت نکرده اند. خیلی هم علاقه ای به همکاری با تلویزیون ندارم. در چند سال گذشته از تلویزیون خیلی بدی دیدم و همه این عوامل باعث شد تا تمایلی به همکاری نداشته باشم. در حال حاضر پیشنهادهایی داریم ولی گزیده کاری را پیش گرفتم و کارهایی که خوب باشد و به “لقمه شو” ضرر نزند را گزینش می کنم.

این گلایه ها به مجموعه “کلاه قرمزی” هم برمی گردد، چراکه این روزها اخباری منتشر می شود مبنی بر این که قرار است “کلاه قرمزی” از تلویزیون پخش شود، شما از این عنوان اطلاع دارید؟

محمد لقمانیان می‌گوید نشانه “لقمه شو” نقد پرسشها روز اجتماع و آشنا کردن مخاطبان با حرفه عروسک‌گردانی است.

“کلاه قرمزی” تنها پروژه ای بود که دستمزدها را به موقع پرداخت می کرد. متأسفانه برنامه خوبی مثل “کلاه قرمزی” سر یکسری لجبازی ها باوجود تمرین هایی که داشتیم و زمانی که جهت آن صرف کردیم، با بی میلی از سوی شرکت مواجه شد و کار اجازه پخش نیافت. از اوضاع تازه مجموعه خبری ندارم و نمی دانم چه سرنوشتی مشمول بر حال این مجموعه می شود، تنها شنیدم که مشغول مشورت هستند تا بتوانند این مجموعه را به پخش برسانند.

برگردیم به “لقمه شو”… ایده خلق این ویدئوها چطور شکل گرفت؟

ایده از یک ویدئو خیلی کوتاهی در اینترنت شکل گرفت که با عروسک دیگری منتشر کرده بودم و محمد بحرانی دوست خوبم من را به شرکت “آینه جادو” وصل کرد و پیشنهاد همکاری داده شد و من هم از آن استقبال کردم و طی قراردادی این همکاری شکل جدی به خود گرفت و چند ویدئو ساختم که از طریق اینترنت منتشر و با استقبال خوبی مواجه شد.

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

در حال حاضر حق مالکیت اثر با شماست یا شرکت آینه جادو؟

به لحاظ مادی و معنوی شریک هستیم و شرکت انحصاری جهت خودش نگرفته هست. من مجری طرح هستم و به لحاظ کارهای مادی، حقیقی و حقوقی شریک و شرکت نیز خیلی خوب دست من را در خلق ایده های تازه باز گذاشته است.

با چه هدفی اقدام به تولید این ویدئوها کردید؟ چقدر پرسشها تبلیغاتی و جنبه های مالی آن برایتان اهمیت داشت؟

محمد لقمانیان می‌گوید نشانه “لقمه شو” نقد پرسشها روز اجتماع و آشنا کردن مخاطبان با حرفه عروسک‌گردانی است.

در ابتدا باهدف تبلیغاتی به این عروسک نگاه نکردم و ایمان ندارم که کاری را شروع کنم و بادید تبلیغ به آن نگاه کنم. کار دلی و هنرمندانه بود و از قدیم هم گفتن هرچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. ازآنجایی که عاشق کار و حرفه ام هستم به همین علت هم کاملاً دلی این کار را شروع کردم، ولی قطعاً شرکت به عنوان پشتیبان چشم انداز رو به جلویی دارد و جهت بخش تبلیغات نیز برنامه هایی در نظر گرفته است.

فعلاً به این نتیجه رسیدیم که تنها ویدئوهایی در حد یک دقیقه داشته باشیم تا مخاطب با دیدن آن شاد شود و در درجه بعدی بحث تبلیغ است تا مخاطب دل زده نشود. ما فقط هدفمان تولید یک کار هنری است تا بعد در کنار آن تبلیغی هم اگر باشد به شکلی باشد که مخاطب آن را بپذیرد و بعد نزند. در درجه بعد این که می خواستم به عنوان یک هنرمند عروسک گردان شغلم را به همه مردم نشان دهم و برایم مهم بود. هر لحظه عروسک گردان ها و صداپیشگان از چشم مخاطب دور هستند و دوست داشتم مخاطب را با این حرفه آشنا کنم. درواقع قصدم این بود که هنرم را به تنهایی معرفی کنم. برنامه ای به دور از تمام قوانین موجود به شکل آزاد با رعایت اصول اخلاقی که تاکنون در تلویزیون اجازه پخش آن داده نشده هست. مردم تشنه اتفاقات تازه هستند و من در چارچوب قوانین اخلاقی تلاش می کنم اتفاقات خوبی را رقم بزنم. ضمن این که مخاطب من در “لقمه شو” کودکان نیستند بلکه مخاطبی که در نظر گرفتم زحمت سنی بزرگ سال است و با این حرکت خوراک فرهنگی و سرگرمی آن ها را فراهم می کنم.

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

تا چه اندازه در جهت ساختن فرهنگ در “لقمه شو” فعالیت دارید؟

وقتی با وسواس اتفاقی می افتد ساختن فرهنگ هم خودبه خود انجام می شود. همه معتقدند “لقمه شو” یکی از دابسمش های فاخری است که تاکنون کارشده و کاملاً متفاوت هست. من کارشناس تئاتر عروسکی و کارشناس ارشد تئاتر هستم و با یک علم به سراغ این امر آمدم، تلاش کردم با ترکیبی علمی و احساسی این اتفاق را رقم بزنم که هم به لحاظ بصری و قشنگی شناسی چشم نواز باشد و هم این که هنر عروسک گردانی را نشان دهم.

به لحاظ فرهنگی هم اگر بخواهیم به کارنامه “لقمه شو” نگاه بیندازیم، “لقمه شو” با خلق اتفاقات درست تلاش می کند تا حداقل مخاطبی که بیننده این اثر است کم کم دست به خلاقیت بزند و دابسمش های خلاقانه تولید کند و هر کاری را در اینترنت منتشر نکند. اعتقاد دارم ساختن فرهنگ جهت تلویزیون است چراکه مخاطب بیشتری دارد. من آزادانه یک حس درونی خوب را به دیگران انتقال یافته می کنم و از این نظر بسیار خوشحالم. اگرچه به دنبال سرگرمی و خوش حالی مردم از راه اخلاق و هنر هستم، ولی دوست دارم اگر نقد درستی هم است با عروسکم این کار را انجام دهم. در تمام دنیا اشخاص مشهور نسبت به پرسشها سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه خود تصویر العمل نشان می دهند و من هم در حد خودم با این عروسک انتقادهای اجتماعی را به تصویر می کشم و به مردمم کمک می کنم. نشانه من تمسخر کسی نیست تنها نشانه من نقد اجتماعی درست و آشنایی زدایی درست است و مردم را از نگاهی دیگر با مباحث آشنا می کنم. جهت ذهن آدم ها و دوری از کلیشه ها می توان با حرکت های تازه اتفاقات خوبی را رقم زد.

خلق عروسک لقمه و طراحی آن برچه اساسی بود؟ آیا ظاهر لقمه برگرفته از عروسک های فامیل دور و فرزند در مجموعه “کلاه قرمزی” است یا خیر؟

به هیچ عنوان از الگوهای مجموعه “کلاه قرمزی” و عروسک های آن استفاده نکردم و نخواستم تقلیدی از آن ها باشد. لقمه به وسیله زن نیلوفر برومند از عروسک سازان خوب کشور طراحی شده است و کاملاً شبیه به خودم هست، کاراکتر خودم به شکل کاریکاتور روی او پیاده شده است هست. ظاهر او کاملاً شبیه به خودم است و عنوان لقمه را هم از نام فامیل خودم گرفتم که لقمانیان هست. ضمن اینکه عروسک های کلاه قرمزی کاملاً ساختارشان متفاوت از لقمه هست. لقمه اگر امروز موردتوجه واقع شده است است به این علت است که کاملاً دلی ساخته شده است است.

اشاره کردید که نخستین ویدئو شما با یک عروسک دیگر بود، آیا از همان عروسک استفاده نکردید؟

آن عروسک وارداتی بود و متعلق به یک برند آمریکایی؛ ضمن اینکه انواع مختلفی از آن عروسک باشخصیت های متفاوت در سراسر دنیا وجود داشت و تصویرهای زیادی از آن منتشرشده بود ولی لقمه کپی نیست. جهت خلق یک کار هنری نباید از کپی استفاده کرد بنابراین ازآنجایی که نشانه و چشم انداز ما طولانی مدت و بزرگ بود آن را کنار گذاشتم و شروع به طراحی کردم تا علاوه بر اینکه صورت نابی دارد متعلق به خودمان باشد.

آیتم هایی که شما ضبط می کنید یک دقیقه ای هستند و در اینترنت منتشر می شوند، قصد ندارید این مدت وقت را زیاد کردن دهید؟

از آنجایی که این آیتم ها در اینترنت منتشر می شوند مدت وقت آن نیز مشخص است و علاوه بر این مخاطب اینترنت حوصله وقت طولانی را ندارد و کم حوصله هست، به همین علت فکر می کنم وقت یک دقیقه جهت این برنامه کافی باشد.

آیتم های “لقمه شو” علاوه بر شبکه های اجتماعی، در چه فضایی قابل دیدن است؟

سامانه آی نت متعلق به شرکت آینه جادوست و همانند یوتیوب عمل می کند. البته از نوع ایرانی و شما می توانید ویدئوهای موردعلاقه خود را دانلود کنید. این سامانه به گونه ای است که به تعداد هر بازدیدکننده به صاحب اثر دستمزد پرداخت می شود و این خود یک اتفاق خوب است که می تواند منجر به خلق ایده های تازه شود.

واژه های کلیدی: عروسک | مخاطب | مجموعه | همکاری | اینترنت | تلویزیون | کلاه قرمزی | مجموعه کلاه قرمزی

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

از کلاه قرمزی تا لقمه شو , محمد لقمانیان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog