عفت تبریز ماشین بازیکن استقلال تراکتورسازی

عفت: تبریز ماشین بازیکن استقلال تراکتورسازی بازیکن محروم تراکتورسازی ماشین سازی

معاملات سهام طی روز گذشته همان طور که انتظار می رفت با استمرار صف های خرید جهت سهام صادرات محور بازار آخر یافت. خوش بینی ایجادشده از احتمال چرخش مسیر سیاست ارزی

معمای جهش بورس

معمای جهش بورس

عبارات مهم : اخبار

معاملات سهام طی روز گذشته همان طور که انتظار می رفت با استمرار صف های خرید جهت سهام صادرات محور بازار آخر یافت. خوش بینی ایجادشده از احتمال چرخش مسیر سیاست ارزی بااهمیت ترین علت استقبال قابل توجه سرمایه گذاران از سهام دلارمحور بازار ارزیابی می شود. موج مشتاق تقاضا که از روز شنبه با خبر تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر عرضه دلار غیر نفتی در بازار ثانویه شکل گرفت، همچنان ادامه پیدا کرد. تمرکز معامله گران بر سهام صادرات محور بازارتزریق نقدینگی به این سهام را جهت دومین روز متوالی رقم زد.

معمای جهش بورس

برآیند این رفتار، زمینه ساز زیاد کردن حدود ۶۰ درصدی ارزش معاملات خرد در روز گذشته و جذب نیمی از این نقدینگی در ۵ سهم برجسته بازار شد. پیامد نهایی این تحرکات شاخص کل را با رشد یک هزار و ۹۷۴ واحدی(معادل ۷/ ۱ درصد) مواجه کرد تا این نماگر ضمن کم کردن فاصله از سقف تاریخی خود، در ارتفاع ۱۱۳ هزار و ۸۵۲ واحدی بایستد. معاملات سهام از روز شنبه با محوریت خبر عرضه ارز شرکت های پتروشیمی، فلزکاران و صادرکنندگان مواد خام معدنی به بازار دوم شروع شد و طی دو روز گذشته جهش ۵ پله ای شاخص کل را به دنبال داشت. «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «استقبال بورس از اصلاح ارزی» به طرح این عنوان از سوی شورای پول و اعتبار و اجماع این نهاد عالی پولی جهت چنین تصمیم بزرگی پرداخت. به نظر می رسد این امر زمینه ساز گسیل قابل توجه نقدینگی به سمت سهام صادرات محور بازار و تشکیل صف خرید پرشمار شده است است.

در این میان، بعضی از اهالی بازار در پی بسط این فضای رسانه ای بودند که این خبر صحت ندارد و بازار به خبر تاییدنشده تصویر العمل نشان داده هست. بر همین اساس، جهش ارزش سهام طی دو روز گذشته را مبتنی بر هیجان کاذبی می دانند که محکوم به عقب نشینی هست. ولی بررسی و مطالعه اوضاع کنونی بازار، هم به لحاظ بنیادی و هم به لحاظ فنی، حاکی از استعدادها و توانایی های سهام جهت رشد هست. ولی با وجود چنین قابلیتی در سهام آیا بعضی از اهالی بازار جهش دو روز اخیر را بیش واکنشی تلقی کردند؟

معاملات سهام طی روز گذشته همان طور که انتظار می رفت با استمرار صف های خرید جهت سهام صادرات محور بازار آخر یافت. خوش بینی ایجادشده از احتمال چرخش مسیر سیاست ارزی

انکار ذات بازار سهام؟

بازار سهام به علت ماهیت سیال و شناور معاملات و قدرت بالای نقدشوندگی آن، به طور تاریخی، سریعتر از سایر بازارها به اخبار مثبت و منفی تصویر العمل نشان می دهد. بنابراین طبیعی است که انتشار یک خبر فارغ از پیامدهای تبعی و عملی آن فعالان این بازار را به تصویر العمل وادارد. جهت مثال، می توان به اوج گیری قیمت ها و رکوردشکنی شاخص های بازار در دوره پرهیجان مذاکرات هسته ای در سال های 93 و 94 اشاره کرد که هر سیگنالی از مذاکرات به نوسان قیمت ها در بازار سهام دامن می زد. به طوری که شاخص کل سهام در بهار 94 بعد از انتشار خبر توافق لوزان رشد تاریخی بیش از 3 درصد را تجربه کرد. گر چه توافق مزبور هنوز جنبه عملی پیدا نکرده بود و ابعاد و آثار اقتصادی آن در هاله ابهام قرار داشت ولی چنان که در آن دوره دیدیم معامله گران به اصطلاح اهالی بازار «شایعه خریدند و خبر را فروختند». در شرایط کنونی نیز تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار هنوز اجرا نشده و آثار اقتصادی آن نیز مشاهده نشده هست، با این حال مطابق دوره های مورد اشاره، بازار سهام سریعتر به استقبال اخبار رفته است.

شناوری سرمایه در بازار سهام با دورنمای عقب نشینی ارزی دولت نیز این توانایی را جهت تصویر العمل زودهنگام سهام مهیا می کند. حال این پرسش پیش می آید که آیا هجوم سرمایه گذاران جهت خرید سهام شرکت های دلارمحور بازار آن هم ظرف دو روز گذشته، نوعی بیش واکنشی است یا اینکه مبتنی بر توانایی های درونی سهام و دورنمای کلی بازار است.

استعداد نظام ارزی جهت عوض کردن

معمای جهش بورس

به زعم شماری از فعالان بازار، روند شکل گرفته در دو روز اخیر ناشی از هیجان کاذب در تصویر العمل به اتفاق قریب الوقوع انتقال کل ارزهای غیرنفتی به بازار دوم هست. ولی واقعیت این است که نیاز به اطلاعات نهانی نیست و بررسی روند قیمت های ارز طی سه ماه گذشته و تجدیدنظرهای مکرر دولت در سیاست ارزی، خود، بااهمیت ترین علت جهت این اتفاق هست. شکاف بی سابقه بین قیمت های رسمی و غیررسمی ارز، ممنوعیت ها و محدودیت ها در بازارهای آتی سکه و ارز به خوبی نشان می دهد که اکنون اقتصاد آبستن تحولات مهمی در حوزه پول و ارز است.

چنان که بارها اشاره کردیم بازار سهام در شرایط فعلی بیش از هر وقت دیگری در تاریخ خود از مداخلات قیمتی زحمت می برد. تعیین دستوری قیمت پایه کالای شرکت های بورسی بر مبنای قیمت دولتی، پربسامدترین و تاثیرگذارترین نوع مداخلات دولت در بورس هاست. این قیمت گذاری که مبتنی بر رویکرد سیاسی به بازارهاست انتظار دارد با تحکم و دستور بر مکانیزم های اقتصادی تفوق یابد.نتیجه این امر خوابیدن جهت رانت کالایی هم در بازار ارز و هم بورس کالا مهیا کرده هست. کم کردن شدید ارزش ریال طی این مدت و هجوم سوداگران جهت ثبت سفارش واردات یا به شکل حرفه ای تر آن، تقاضای گسترده جهت خرید محصولات متفاوت در بورس کالا از تبعات چنین رویکردی است.

معاملات سهام طی روز گذشته همان طور که انتظار می رفت با استمرار صف های خرید جهت سهام صادرات محور بازار آخر یافت. خوش بینی ایجادشده از احتمال چرخش مسیر سیاست ارزی

در واقع، اختلاف قیمت های بورس کالا با قیمت های آزاد چنان رانتی مهیا کرده که هر سرمایه گذاری را وسوسه می کند تا از طریق آربیتراژ ایجاد شده است وارد بازار شده است و از سود نامولد آن کمال بهره را ببرد. در حالی که این روند قیمت گذاری مغایر با اهداف موسسان بورس کالا جهت رانت زدایی از بازار هست. به بیان دیگر، درآمد بادآورده ای که این روزها به علت اختلاف زیاد قیمت آزاد و قیمت های دیکته شده است ایجاد شده است است تنها به گسترش فضای رانتی دامن می زند. از این دیدگاه، بنگاه های بزرگ بورسی که ملزم به عرضه محصولات خود به بورس کالا هستند دچار عدم النفع حاصل از سیاست دستوری تعیین قیمت می شوند. این در حالی است که اقتصاد کشور عزیزمان ایران در اوضاع کنونی، بیش از هر وقت دیگر نیازمند توجه به ساختارهای تولیدی و از بین بردن شبکه های رانتی در بازارهاست.

بنابراین، هنگامی که تمام این تکه های ناتمام پازل را کنار هم بگذاریم در می یابیم که باید اتفاقی قریب الوقوع در راه باشد وگرنه پیمودن چنین مسیری در بازار دو نرخی ارز بسیار سخت می شود. تاکید نهادهای عمومی متفاوت از مجلس گرفته تا اتاق بازرگانی جهت لغو تحریم ارز صادرکنندگان غیرنفتی نیز حاکی از دشواری های این مسیر پرهزینه هست. توصیه دیگر که گمانه زنی ها جهت انتقال ارزهای غیرنفتی را تقویت می کند تجدیدنظرهای سیاست گذار در نحوه تخصیص ارز طی یک ماه گذشته هست. بر اساس آخرین اخبار، وزارت صنعت، معدن و تجارت به علت بعضی انحرافات صورت گرفته در توزیع ارز با قیمت رسمی، تمامی ثبت سفارش های قبلی به منظور بررسی مجدد را ابطال شده است و انجام ثبت سفارش تازه را متوقف اعلام کرد. ولی افزون بر محرک های دلاری بورس تهران، باید به دیگر زمینه های بنیادی و تقویت کننده ارزش سهام توجه داشت. چنان که می دانیم شاخص سهام در مقایسه با بازارهای رقیب به طور نسبی افت داشته هست. گر چه در ابتدای تیرماه بهای سهام رشد شتابنده ای را به نمایش گذاشت ولی این روند در سنجش با ارز و سکه استمرار نداشت و به مدت یک ماه وارد مدار اصلاح شد.

معمای جهش بورس

بنابراین، از این دیدگاه، حتی اگر عوض کردن رو به رشدی در قیمت ارز صورت نگیرد قیمت سهام به علت اصلاح اخیر و کم کردن قیمت های نسبی سهام از جذابیت مورد نیاز برخوردار هست. بنابراین، رشد دو روز اخیر را نمی توان به طور خاص به منزله بیش واکنشی به تغییرات احتمالی در بازار ارز دانست. چون روند شاخص طی این مدت نشان می دهد که اهالی بازار ریسک های متعدد را در قیمت ها لحاظ کرده اند. بازگشت قیمت اغلب سهام توانمند به سطوح یک ماه قبل در صورتی که سایر بازارها رشد قیمت داشته اند نیز موید این واقعیت هست. رفت و برگشت قیمت ها در نمادهای پرتقاضای دیروز نیز از تردیدهای فعالان سهام از دورنمای بازار ارز حکایت داشت.

موج سازی ذی نفعان رانت ارزی

چنان که مشاهده کردیم جهش شاخص سهام ظرف دو روز اخیر عمدتا با محور عوض کردن احتمالی آرایش بازار ارز رقم خورد. در واقع، خوش بینی به تصحیح سیاست ارزی که این بار با سیگنال شورای پول و اعتبار در بازار برجسته شد تقاضای گسترده ای را در سهام دلارمحور رقم زد. گر چه نهایی شدن این تصمیم منوط به تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت است ولی با توجه به حجم تقاضای صورت گرفته جهت سهام به نظر می رسد بازار به این باور رسیده که اجرای چنین طرحی دور از انتظار نیست. با این حال، در بعضی رسانه ها اخبار ضد و نقیضی در این باره منتشر شد که با معیارهای حرفه ای مطابقت چندانی ندارد. به نظر می رسد که الگوی غالبی در بین گروه های مختلف، اعم از فعال رسانه ای تا فعال اقتصادی شکل گرفته است که مخرج یکسان رفتارشان نگرانی از از بین بردن رانت ارزی هست. این گروه ها را که ذی نفعان اوضاع فعلی بازار ارز به شمار می روند می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد.

گروهی که عمدتا با مسابقه رسانه ای در ترویج اخبار ضدونقیض تلاش تمام دارند. مصداق این دسته را می توان رسانه هایی دانست که روز شنبه به محض انتشار خبر توافق شورای پول و اعتبار مبنی بر انتقال عرضه ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار دوم، در بوق تکذیب دمیدند. روز شنبه بعضی رسانه ها در مسابقه ای نافرجام در پی تکذیب خبر این توافق برآمدند، بدون آنکه اخلاق حرفه ای را رعایت کنند. معمولا رسانه های حرفه ای جهت بررسی صحت و سقم اخبار به مراجع ذی صلاح مراجعه می کنند ولی موج رسانه ای روز شنبه بدون رعایت این اصل و صرفا با اتکا به «منابع آگاه» در پی تکذیب این خبر برآمدند. ولی در سوی دیگر این مخالفت ها ذی نفعانی هستند که یا مستقیما به رانت ایجاد شده است در شرایط فعلی وصل هستند یا به طور مستقیم از این شکاف بین دلار رسمی و غیررسمی کسب سود می کنند.

گروهی که مستقیما از این اوضاع منتفع می َشوند همان دریافت کنندگان ارز با قیمت دولتی هستند که فهرست پرشمارشان به وسیله نهادهای متفاوت طی این مدت منتشر شد. ولی سنخ دیگری از سفته بازان که حرفه ای تر واکنش‌ها می کنند عمدتا در بورس ها فعالیت دارند. تقاضای گسترده جهت محصولات متفاوت بورس کالا طی این مدت که سود بادآورده ای را نصیب این فعالان کرد از این گونه هست. گروه دیگر معامله گرانی هستند که در بازار سهام به دنبال شکل دهی جریانات سفته بازی در سهام کوچک و غیربنیادی هستند.

در معاملات دیروز چه گذشت؟

از شاخصه های برجسته معاملات دیروز واگرایی شاخص کل و شاخص کل هم وزن بعد از هفت جلسه معاملاتی بود. به بیان دیگر، در حالی که نماگر کل رشد ۸/ ۱ درصدی را ثبت کرد شاخص کل هم وزن در بازه منفی قرار داده شد تا تاییدی بر افت بهای سهام کوچک تر بازار باشد. این عنوان با گردش نیمی از جریان نقدینگی در پنج سهم بزرگ بازار برجسته تر می شود. ارزش کل معاملات خرد طی روز گذشته با زیاد کردن قابل توجهی به ۵۴۸ میلیارد تومان رسید که تقریبا دو برابر میانگین آن در یک ماه اخیر هست. در این بین، پنج نماد پتروشیمی پارس، ملی مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی شازند و پالایش نفت تبریز حدود ۲۷۴ میلیارد تومان از نقدینگی بازار را جذب کردند.در جریان معاملات دیروز ۱۵ میلیارد تومان سهم از سبد سهامداران حقوقی به پرتفوی معامله گران حقیقی انتقال یافته شد. ولی توصیه جالب توجه خالص خرید ۳۴ میلیارد تومانی معامله گران حقیقی در گروه فلزات اساسی بود. در نقطه مقابل، در گروه های پالایشی و پتروشیمی قدرت معامله گران حقوقی بر حقیقی چربش داشت.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: اخبار | بازار | اعتبار | اقتصادی | رسانه ای | رسانه ها | روز گذشته | آخرین اخبار

معمای جهش بورس

معمای جهش بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog